A A A
Gazeta Podatkowa nr 37 (139) z dnia 9.05.2005, strona 3
Dział: Aktualności i sygnały
Autor: Iwona Pietrzak

Odliczenie VAT od usług hotelowych

związku z prowadzonym przeze mnie przedsiębiorstwem zmuszony byłem do wyjazdu w celu odbycia rozmów handlowych z moim kontrahentem. Z uwagi na ten fakt dokonałem nabycia usług hotelowych. Czy mam prawo odliczyć podatek naliczony VAT związany z tymi usługami hotelowymi?

Jak wynika z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Prawo takie przysługuje jedynie podmiotom świadczącym usługi turystyczne (pod warunkiem, że w skład usługi turystyki opodatkowanej na innych zasadach niż marża wchodzą te usługi) oraz podmiotom świadczącym usługi przewozu nabywającym gotowe posiłki przeznaczone dla pasażerów.


 
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60