« poprzedni | spis treści | następny »
A A A
Gazeta Podatkowa nr 11 (843) z dnia 6.02.2012, strona 3
Dział: Aktualności i sygnały
Autor: Dorota Przybyszewska

Księga i ewidencje

Rozpoczynam prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług informatycznych. Nie zatrudniam pracowników. Dokumentuję sprzedaż wyłącznie rachunkami. Zaprowadziłem księgę podatkową. Czy oprócz tego muszę założyć jakieś dodatkowe ewidencje?

TAK. Podatnicy obowiązani do prowadzenia księgi podatkowej zakładają też ewidencję:

1) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o pdof,

2) wyposażenia - dla rzeczowych składników majątku związanych z wykonywaną działalnością, niezaliczonych do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 1.500 zł.

Wynika to z § 4 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ponieważ podatnik nie zatrudnia pracowników, nie musi prowadzić indywidualnych (imiennych) kart przychodów pracowników. Ze względu na sposób dokumentowania przychodów (rachunkami), nie wystąpi też obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Czekamy na problemy i pytania Czytelników
e-mail: redakcja@gazetapodatkowa.pl
fax: (095) 720 85 60


 
  Szczegółowy spis treści
bieżącego numeru
pokazuj fragmenty artykułów 
Strona tytułowa
Aktualności i sygnały
O czym Czytelnik wiedzieć powinien
Rozliczamy podatek dochodowy
VAT i akcyza
Prawo pracy w praktyce
Składki ZUS
Emerytury, renty, zasiłki
Rachunkowość dla każdego
Przewodnik Gazety Podatkowej
Postępowanie przed fiskusem
Z dyskusji na www.forum.gofin.pl
Orzecznictwo i interpretacje prawne
Spółki i wspólnicy
Wskazówki dla przedsiębiorcy
Umowy cywilnoprawne
Obrót gospodarczy
Relacja z dyżurów telefonicznych
Prawo Unii Europejskiej
Prawnik radzi
Wskaźniki i stawki
 Dodatki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60