31 lipca 2014 r. upływa termin na złożenie oświadczenia w sprawie dalszego członkostwa w ofe

A A A
Gazeta Podatkowa nr 41 (560) z dnia 21.05.2009, strona 17
Dział: Z listów od Czytelników
Autor: Dawid Szwarc

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Nie jestem zadowolona z jakości usług świadczonych przez mojego lekarza rodzinnego. Czy mam prawo go zmienić? Jeśli tak, to gdzie mam się udać z wnioskiem? Ile kosztuje taka zmiana?

Czytelniczka ma prawo dokonać zmiany lekarza rodzinnego. Co ważne, nie jest przy tym ograniczona do wyboru spośród lekarzy mieszkających w określonej miejscowości. Zmiany można dokonać nie tylko w zakresie lekarza, ale także pielęgniarki oraz położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Co do zasady, zmiana jest nieodpłatna. Konieczność uiszczenia opłaty pojawia się tylko wtedy, gdy dokonujemy trzeciej i dalszych zmian w ciągu jednego roku kalendarzowego. Wówczas każda zmiana przekraczająca wspomniany limit to koszt w kwocie 80 zł. Limit darmowych zmian nie obowiązuje, jeśli konieczność zmiany lekarza (pielęgniarki, położnej) wynika z faktu zmiany miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy, zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza (pielęgniarkę, położną) oraz innych przyczyn niezależnych od woli świadczeniobiorcy. Stanowi o tym art. 28 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Zmiany lekarza (pielęgniarki, położnej) dokonuje się na wniosek zainteresowanego świadczeniobiorcy. Jeśli Czytelniczka chce to uczynić, wówczas powinna wypełnić stosowną deklarację według wzoru określonego przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Można go uzyskać w każdym oddziale NFZ, a także na stronie internetowej www.nfz.gov.pl. Z takim wnioskiem należy się udać do zakładu opieki zdrowotnej, w którym pracuje nowo wybrany lekarz.


 
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60