31 lipca 2014 r. upływa termin na złożenie oświadczenia w sprawie dalszego członkostwa w ofe

« poprzedni | spis treści | następny »
A A A
Gazeta Podatkowa nr 46 (983) z dnia 10.06.2013, strona 3
Dział: Aktualności i sygnały
Autor: Małgorzata Smolnik

Odliczenie VAT za media

Mam fakturę za tzw. media (wywóz śmieci) - płatną do 15 czerwca 2013 r. Zapłaty za nią dokonałem 29 maja 2013 r. Czy w tej sytuacji VAT mogę odliczyć już w maju 2013 r.?

NIE. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tzw. mediów powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (lub w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych). Mówi o tym art. 86 ust. 10 pkt 3 oraz ust. 11 ustawy o VAT.

Przepisy nie wskazują, aby wcześniejsza zapłata za fakturę dokumentującą nabycie tych usług uprawniała do wcześniejszego odliczenia VAT. Oznacza to, że odliczenia VAT z faktury, o której mowa w pytaniu, Czytelnik może dokonać w czerwcu 2013 r. (termin płatności) bądź w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Odliczenie podatku naliczonego możliwe jest oczywiście pod warunkiem istnienia związku omawianego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.

Czekamy na problemy i pytania Czytelników
e-mail: redakcja@gazetapodatkowa.pl
fax: 95 720 85 60


 
  Szczegółowy spis treści
bieżącego numeru
pokazuj fragmenty artykułów 
Strona tytułowa
Aktualności i sygnały
O czym Czytelnik wiedzieć powinien
Rozliczamy podatek dochodowy
VAT i akcyza
Prawo pracy w praktyce
Składki ZUS
Emerytury, renty, zasiłki
Rachunkowość dla każdego
Przewodnik Gazety Podatkowej
Postępowanie przed fiskusem
Z dyskusji na www.forum.gofin.pl
Orzecznictwo i interpretacje prawne
Spółki i wspólnicy
Wskazówki dla przedsiębiorcy
Umowy cywilnoprawne
Obrót gospodarczy
Z listów od Czytelników
Prawo Unii Europejskiej
Prawnik radzi
Wskaźniki i stawki
 Dodatki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60