A A A
Gazeta Podatkowa nr 79 (1016) z dnia 3.10.2013, strona 1
Dział: Strona tytułowa
Autor: Dorota Przybyszewska

Dla kogo pełna księgowość w 2014 r.?

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów do końca tego roku, w którym ich przychody wyniosą w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty 1.200.000 euro. Tak wynika z art. 24a ust. 4 ustawy o pdof oraz z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Wyznaczając obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w danym roku wielkość wyrażoną w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego ten rok.

Zatem przychody osiągnięte przez wymienione podmioty w 2013 r. decydują o tym, czy będą one musiały prowadzić księgi rachunkowe w 2014 r. Limit tegorocznych przychodów wynosi 5.059.560 zł, tj. 1.200.000 euro × 4,2163 zł/euro (kurs średni NBP z dnia 30 września 2013 r.). Stąd osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychody w 2013 r. osiągną kwotę limitu, będą musiały w 2014 r. prowadzić księgi rachunkowe. W przeciwnym razie mogą prowadzić księgę podatkową.

Warto zaznaczyć, że art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości pośród podmiotów, których obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w danym roku zależy od zeszłorocznych przychodów, wymienia jeszcze spółdzielnie socjalne. Jeśli przychody spółdzielni socjalnych za 2013 r. osiągną 5.059.560 zł, muszą one z dniem 1 stycznia 2014 r. zaprowadzić księgi rachunkowe. W innym przypadku mogą prowadzić uproszczoną, ustaloną we własnym zakresie ewidencję, zapewniającą rachunkowe wyodrębnienie przychodów, kosztów i wyniku działalności.

Wymienione podmioty, które nie osiągną w 2013 r. wskazanego limitu przychodów, mogą również od początku 2014 r. prowadzić księgi rachunkowe, ale wówczas muszą do końca 2013 r. zawiadomić o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego.


 
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60